aftershave.pl O pieniądzach po goleniu
»home»oszczędzanie»Złoto fizyczne

Złoto fizyczne

Publikacja 1.11.2023, 22:27:27

złoto fizyczne inwestycyjne monety bulion

Złoto to jedyny metal szlachetny w Polsce zwolniony z VAT, którego wartości nikt nie podważa. Niezależnie od czasu i miejsca metal o ciepłej barwie zawsze było synonimem bezpieczeństwa, obiektem pożądania. Epidemia Covid19 pokazała reakcję rynku, który najlepiej reguluje cenę w stosunku do wartości danej rzeczy - od momentu ogłoszenia stanu pandemicznego w ciągu miesiąca złoto detaliczne w postaci monet, sztabek uncjowych czyli produktu dostępnego dla przeciętnego Europejczyka było praktycznie niedostępne w mennicach, a te oferowane z prywatnych rąk sprzedawane były w cenach nawet kilkunastu procent większych od kursu złota! Używana biżuteria z ofertach internetowych lombardów również była wysprzedawana błyskawicznie, a to wszystko odbyło się w czasach pokoju. Dzisiaj rynek polski skoncentrowany jest głównie na nieruchomościach - warto więc wrócić pamięcią do czasów pandemii, aby porównać wartości, możliwości posiadania mieszkania jako produktu oszczędnościowo-inwestycyjnego w stosunku do złota.

Złoto, a podatek

Trzeba spełnić trzy warunki, aby nie zapłacić podatku VAT, PIT, PCC od zakupu czy sprzedaży złota jako osoba fizyczna. Przede wszystkim musi to być produkt fizyczny inwestycyjny, a O tym czy złoto jest inwestycyjne decyduje sam kruszec, zawartość złota w złocie. Zgodnie z ustawą RP aby złoto zostało uznane za inwestycyjne jego zawartość to minimum 90% dla monet, a dla złotych sztabek 95%. Tym samym monety próby 916 - 22 karatowe są uznane jako produkt inwestycyjny. Podatek PCC 2% obowiązuje w przypadku zakupu rzeczy powyżej 1000 zł od osoby prywatnej, dlatego kupując od przedsiębiorcy tego podatku nie płacimy. Podatek PIT ( dochodowy ) w przypadku fizycznych monet, sztabek nie obowiązuje jeżeli odsprzedamy złoto po minimum 6 miesiącach od zakupu, a podatek PCC będzie spoczywał na kupującym, bowiem kupił złoto od osoby fizycznej. Urząd skarbowy zezwala na takie działanie, bowiem zakup złota przez osobę fizyczną uważa za ochronę majątku, a nie chęć zysku.

Przykład:W styczniu 2023 roku osoba fizyczna zatrudniona na umowę o pracę kupiła monetę uncjową próby 999 ( 24 karaty ) z mennicy skarbowej w kwocie 8000 zł. W lipcu 2023 roku ta sama osoba sprzedała tę samą monetę z zyskiem w kwocie 8500 zł, dochód tej osoby 500 zł jednak nie jest zobowiązana do odprowadzenia podatku PIT.

Wynika to z faktu, że złote monety w wielu krajach uznawane są za legalny środek płatniczy nawet bez wybitego nominału np. Krugerrand w RPA.

złoto a podatek urząd skarbowy vat pit pcc

Dla kogo jest złoto fizyczne

Bezpieczna przystań popularne określenie królewskiego metalu już samo w sobie kojarzy się ze spokojem. Co jedynie potwierdza, że złoto fizyczne to oszczędność, a nie szybka inwestycja, bo złoto z szybkim zarobkiem nie ma absolutnie nic wspólnego. Monety i sztabki to tak naprawdę lokaty pokoleniowe ewentualnie wieloletnie, bo zakup złota jako zabezpieczenia np. przed inflacją ma jedynie sens jeżeli nie zamierzamy go sprzedać. Inaczej nie kupuj złota jeżeli wiesz, że za kilka lat je sprzedaż w celu zmiany samochodu, bo może się okazać, że w ciągu 2 - 3 lat kurs złota nie uległ zmianie lub nawet jest niższy, a to oznacza sprzedaż ze stratą minimalną, ale jednak. To świetny i wręcz obowiązkowy produkt jako zabezpieczenie na emeryturę, systematycznie odkładane po 30 - 40 latach na równi z pracą nasza kupka złota może się okazać skarbem na starość.

przykład: wchodząc w dorosły etap życia, rozpoczynają pracę postaraj się kupować monetę raz w roku, tudzież złotą sztabkę z pewnego źródła w ciągu 40 lat pracy uzbierasz 40 uncji fizycznego złota czyli 1.2 kg!

jest to po prostu twarde zabezpieczenie, możliwe do zrealizowania dla przeciętnego pracownika w Polsce.

złoto a podatek urząd skarbowy vat pit pcc

Złote sztabki czy złote monety

Cena Istnieje podstawowa zasada im większa waga złota tym mniejsza marża. Tym samym jeżeli dysponujemy większymi środkami w celu zakupu złota w kilogramach zwracamy uwagę na cenę, aby marża była jak najmniejsza, a ta maleją przeciwnie do wzrostu wagi kruszcu. Sama sztabka to prosty odlew, dlatego produkcja nie jest skomplikowana, a to przekłada się na niższą cenę przeciwnie do monet, których produkcja jest po prostu droższa z uwagi na szczegóły, precyzja wykonania kosztuje. Ta szczegółowość złotych monet ma celu zniechęcenie do ich podrabiania, bowiem fałszerzom zwyczajnie nie opłaca się podrabiać monety, której wykonanie jest tak precyzyjne, a wybicie szczegółów wymaga wręcz tytanicznej pracy lub profesjonalnego sprzętu - niedostępnego. Najtaniej więc będzie kupując sztabkę najlepiej minimum 1 oz czyli jedno uncjową stosownie do monety możemy zyskać nawet kilkaset złotych.

Płynność Złote monety jako legalne środki płatnicze są bezkonkurencyjne w kwestii szybkości sprzedaży zwłaszcza jeżeli transakcji dokonujemy za granicą. W Polsce cieszą się również dużym zainteresowaniem przede wszystkim z powodu szybkiej weryfikacji złotej monety. Sztabka jest zalakowana.

złoto a podatek urząd skarbowy vat pit pcc

Gdzie kupować złoto

W internecie znajdziemy różnorodną oferty złotych produktów inwestycyjnych. Warto jednak skupić się na cenie, bo to ona powinna interesować nabywcę jako decydujący czynnik o kupnie. Złota wcale nie musimy kupować w mennicach jako nowego produktu. Warto szukać okazji na rynku wtórnym np. na grupach facebook co ważne sprzedawcy coraz częściej inwestują w spektrometr, który jest najlepszym sposobem weryfikacji naszego złota, a cena w tych miejscach jest bezkonkurencyjna. Oferty monet porysowanych, uszkodzonych wizualnie czy sztabek przeciętych na pół to taka sama inwestycja jak kupno u pośrednika tylko, że taniej. Oczywiście taka przecięta sztabka bez opakowania będzie mnie atrakcyjnym produktem od nowej ładnie zapakowanej z dowodem zakupu sztabki z certyfikatem LBMA jednak różnica w cenie przy uncji złota nawet 500 złotych jest kwotą, na którą będziemy musieli długo poczekać aby się zwróciła. Zakup w formie złomu złota jest najtańszą formą zakupu i jego stan pozwala na przeprowadzanie testów np. kwasem. Ta sama zasada dotyczy sprzedaży złota w Polsce, do sprzedaży za granicą bezpośrednio w banku może być wymóg dla sztabek posiadania akredytacji LBMA lub stanu nowego bulionu, ale to nie jest regułą.

moneta bulionowa złota pieniądze

Złoto czy waluta

Ochrona pieniędzy przed inflacją nie jest zadaniem prostym mimo wachlarzu instrumentów finansowych oferowanych w tym celu przez instytucji finansowe głównie banki. Najlepszym sprawdzonym sposobem zapożyczonym z giełdy jest stworzenie tzw. koszyka, w którym będziemy mieć różne produkty finansowe w myśl zasady "im więcej tym lepiej". Warto jednak przeanalizować nasze możliwości finansowe w przyszłości stosownie do tych produktów jak np. lokata bankowa, kupno waluty USD, EURO, GBP czy złota fizycznego. Lokatę cechują jasne zasady określone z góry, klient wie jaki procent roczny otrzymuje. W przypadku walut i złota istnieje ryzyku kursu. Warto również rozróżnić okres ochrony naszego kapitału, na krótkoterminowy np. zbierając na wkład własny - lepiej oszczędzać na lokacie. Oszczędzamy, ale wiemy, że nawet raz w miesiącu oszczędności naruszymy - twarda waluta. Oszczędzamy przez całe życie - fizyczne złoto.

W latach 90 uncja złota kosztowała 400 USD dzisiaj prawie 2000 USD. Jeżeli kupilibyśmy 400 dolarów 30 lat temu to dzisiaj nadal byłoby to 400 dolarów. W przypadku złota zarobilibyśmy 5 razy więcej.