aftershave.pl O pieniądzach po goleniu
»home»oszczędzanie»Złota biżuteria

Złota biżuteria

Publikacja 2.11.2023, 20:38:11

złota biżuteria rubiny wisiorek diamenty kolczyki

Powiedzenie "przyjemne z pożytecznym" pasuje tutaj idealnie. Nie tylko w przypadku kobiet jednak to one są grupą docelową tej formy oszczędzania. Mało jest rzeczy na świecie, które sprawią kobiecie więcej radości od pięknej biżuterii, bo nic tak dodaje uroku jak blask kamieni szlachetnych oprawionych w błyszczący metal.

Kupujemy biżuterię

Taka forma piękna, rozsądnie i systematycznie kupowana może być świetną lokatą fizyczną - zabezpieczeniem, uzupełnieniem emerytury w dodatku ten produkt finansowy cechuje użytkowość ergo radość, satysfakcje, pewność siebie jakie daje majątek zwłaszcza jeżeli możemy się nim pochwalić tym samym czyniąc z biżuterii obiekt zazdrości, gromadzona od lat użyta przez kobietę w odpowiednim momencie jest groźniejsza od broni, szlachetniejsza od wysokiej jakości materiałów tekstylnych. Zgromadzenie kompletnego garnituru biżuteryjnego jest na pewno nie lada wyzwaniem jednak wysiłek lat wyrzeczeń zostanie zrekompensowany krótką chwilą zazdrosnych spojrzeń innych kobiet i mężczyzn.

złote jajko łańcuszek wisiorek pieniądze

Biżuteria czy sztabki, monety

Są to dwa tak różne produkty, którym tak naprawdę jedynym wspólnym mianownikiem jest metal, dla większości biżuterii złoto. Przede wszystkim złoto fizyczne inwestycyjne nie spełnia funkcji użytkowej poza złotymi monetami, która są legalnym środkiem płatniczym w danym kraju. Inwestując nasze oszczędności w biżuterię możemy jej po prostu używać, przekazywać z pokolenia na pokolenie jako formę piękna o wartości nie decyduje kurs złota, a wartość historyczna, artystyczna. Przekazanie wnukowi wartościowego pierścionka zaręczynowego z poprzedniego wieku będzie wyjątkową chwilą dla obu stron. Co więcej stare szlify kamieni szlachetnych to nie produkt masowy wykonany z dokładnością mikroskopową, ale "ręczna robota", posiadają dusze, a to podbija cenę - unikalność i niedostępność w obecnych czasach. Naturalnie rynek nasycony jest produktami o dużej masie złota niczym sztabka jak łańcuszki, bransoletki, które można traktować jako lokatę fizyczną.

wisiorek szmaragdy diamenty złoto platyna rubiny

Rynek wtórny czy pierwotny

Polski rynek wtórny złotej biżuterii nie jest skomplikowany. Opiera się głównie na certyfikatach potwierdzających autentyczność biżuterii lokalnych gemmologów i to przy kupnie/sprzedaży jest wystarczające w kraju. Zakup biżuterii z certyfikatami gemmologicznymi liczących się na świecie instytutów jest rzadkością, dlatego sprowadzają się w większości ofert do pierścionka zaręczynowego z diamentem, do którego dołączono taki certyfikat. Oczywistym jest, że taki produkt ma największą wartość jednak wysoka cena jaką generuje dokument może się w ogóle nie zwrócić przy ewentualnej odsprzedaży pierścionka po latach. Używana biżuteria dostępna jest w antykwariatach internetowych, aukcjach czy ogłoszeniach jednak najtańsza oferowana jest przez lombardy, osoby fizyczne na grupach facebook. Jeżeli nasz zakup będzie podyktowany szybką chęcią zysku, ewentualnie "ponosić i odsprzedać" złoto to najlepszym wyborem będzie biżuteria w formie złomu złota czyli metal bez kamieni szlachetnych lub z kamieniami sztucznymi jak cyrkonie nie wpływającymi specjalnie na wagę tym samym wartość. Cena takich produktów jest niewiele droższa od ceny kursu kupna złota w danej próbie tym samym wahania i oczekiwany wzrost wręcz gwarantuje brak straty w przypadku odsprzedaży po kilku latach, a nawet miesiącach.

przykład: średnia cena za 14 karatowe złoto ( próba 3 - 585 ) to w skupie 145 zł, a sprzedawca oferuję biżuterię w cenie 160 zł. Różnica 15 zł dla jednego grama powinna zostać zniwelowana opierając się na danych archiwalnych kursu złota w ciągu roku - dwóch. Przez ten okres możemy się cieszyć z posiadanej biżuterii i po prostu jej używać i jako jeden z niewielu produktów na świecie nie straci na wartości, a może zyskać.

Kolejnym dobrym kupnem jest wybór oczywiscie na rynku wtórnym produktów wyróżniających się, ale droższych od średniej ceny używanego produktu. Różnica takich produktów w cenie jest wyraźna i sięga nawet 30% warto jednak dopłacić, ponieważ łatwiej będzie nam sprzedać produkt po prostu ładny, ale ewentualna odsprzedaż nie powinna być wcześniej niż 5 lat w celu zwrotów kosztów, bazując oczywiście na kursach złota sprzed lat.

przykład: średnia cena kolczyków używanych w próbie 585 bez kamieni to 180 zł, atrakcyjne wyróżniające się kosztują 250 zł / gram. W tym dniu cena skupu wynosi 140 zł, więc na zniesienie różnicy aż 90 zł będzie trzeba poczekać kilka lat.

Wszystko więc zależy od naszych planów oraz możliwości finansowych. Istnieje jednak złoty środek czyli kupno biżuterii w cenie droższej od średniej, ale z możliwością szybkiej odsprzedaży po cenie kupna - tajemnica tkwi w kamieniach naturalnych potwierdzonych certyfikatem, o którym wyżej wspomniano czyli polskiego gemmologa. Taka używana biżuteria posiada większą wartość jednak masa złota musi być na tyle duża, aby cena samej wagi np. pierścionka była nieznacznie droższa od ceny kursu.

przykład: Pierścionek 10 gramowy próby 585, której cena w dniu zakupu wynosi 150 zł kosztuje 2000 zł czyli 500 zł różnicy to kamień lub kamienie szlachetne, półszlachetne, które świetnie podbijają cenę tym samym atrakcyjny wygląd przyśpieszy sprzedaż. Oczywiście przykład jest dużym uproszczeniem, ponieważ nie sposób podać przykłady biżuterii z kamieniami gdyż jej wartość jest bardzo zróżnicowana. W skrócie trzeba kupować biżuterię z dużą ilością złota w jak najlepszej próbie w cenie jak najlepszej do kursu złota, dopłacając jak najmniej za kamień szlachetny z polskim certyfikatem.

złoto diament szafir

Próba czyli karaty, kolor złota

Złoto zależnie od domieszki innych metali zmienia barwę, najpopularniejsze to oczywiście żółte, białe, różowe. Bez spektrometru oszacowanie tych metali dodatkowych jest niemożliwe jednak te dodatkowe metale jak np. nikiel stosowany często w białym złocie może powodować uczulenie przeciwnie do platyny, palladu białych metali szlachetnych nie uczulających. Kolejny sposób to kupno biżuterii z dużą ilością złota w złocie - im wyższa próba tym mniejsza ilość innych metali jak srebro, miedź. Dobre pracownie złotnicze specjalizują się w biżuterii 18 karatowej próba tzw. 2 czyli 750. Zawartość złota tutaj wynosi 3/4 czyli możemy mówić o prawdziwym złotym produkcie w myśl zasady, że złoto musi być lwią częścią. W przypadku biżuterii niskich prób 333, 375 prawidłowe określenie to biżuteria z dużą zawartością złota. Kolor złota dobierany jest do kamieni szlachetnych, białe kamienie najszlachetniej wyglądają w białym metalu, tudzież platynie ( preferowana próba 950 ), która obecnie jest rzadko stosowana z powodu wysokiej temperatury topnienia - ciężka obróbka oraz opodatkowania VAT, a to przekłada się na cenę, dlatego alternatywą jest białe złoto.