aftershave.pl O pieniądzach po goleniu
»home»inwestowanie»Diamenty biżuteryjne

Diamenty biżuteryjne

Publikacja 4.11.2023, 14:17:49

diamenty inwestycjne biżuteria złoto

O diamentach można pisać bez końca, cenione za blask w biżuterii, odporność na wysoką temperaturę, działanie kwasów czy zasad - niebieskie diamenty są półprzewodnikami zawierającymi bor. Diament jako izolator o temperaturze topnienia 3000C pozwala rozwój technologii stąd głównie prace i produkcja diamentów laboratoryjnych a to przekłada się na niską rentowność kopalni mogącą doprowadzić nawet do jej zamknięcia - diamenty dla przemysłu biżuteryjnego to tylko niewielki procent wydobycia. Jednak największa zaletą diamentu jest jego sama wartość. W niewielkim materiale ogólnodostępnym skoncentrowano ogromną ilość pieniędzy. W przeciwieństwie do złota nie posiadają indeksu - kursu na jego cenę wpływa zbyt wiele czynników. W przeciwieństwie do złota fizycznego jest uznany jako towar tym samym opodatkowany - VAT.

diamenty ceny brylanty gdzie kupić biżutiera złoto

Ceny diamentów biżuteryjnych

Przede wszystkim cena diamentu liczona jest za karat tym samym dzielona lub mnożona zależnie od wagi kamienia plus wzrost ceny za karat zgodnie z zasadą im większy tym droższy, a raczej dużo droższy.

przykład: 1 karat średniej jakości kamienia dla diamentu o wielkości 1 karat kosztuje około 6000 USD. Kamień dwukrotnie większy o takiej samej jakości to już 12000 USD za karat czyli dwa razy więcej. Dla kamienia 5 karatowego cena wynosi już ponad 25000 USD za karat ( ponad 100 tyś zł! ), więc koszt kamienia 5 karatowego wyniesie pół miliona złotych dla średnich parametrów - 0.5 mln złotych w jednym gramie materiału ( jeden karat to 0.2 grama ).

Brylant H SI1 cena za 1 karat: 1 CT - 5000 USD 1.5 CT - 7500 USD 2 CT - 11000 USD 3 CT - 15000 USD 4 CT - 18000 USD 5 CT - 21000 USD

Nie inaczej, a raczej nie taniej jest w kwestii czystości diamentu, bo różnica cen to nawet 10-krotność dla tej samej masy jednak cena już tak nie wzrasta stosownie do wzrostu masy dla najgorszej czystości I3 i niestety przeciwnie cena wzrasta absurdalnie za karat jeżeli masa kamienia najlepszej czystości IF. Aby ocena czystości była miarodajna przyjmuje się użycie lupy z 10 krotnym powiększeniem w celu oceny inkluzji.

przykład: Pomijając kolorowe diamenty fantazyjne, przyjmując najpopularniejszą barwę diamentu ( druga grupa koloru ) kolor H dla o czystości dla przykładu spotykanej w popularnych sieciach w galeriach handlowych SI1 to średnio 5000 USD za karat swoją popularność zawdzięczają inkluzjami niewidocznym "gołym okiem" oraz korzystną ceną, czsytość I3 ( P3 ) to koniec skali kamieni biżuteryjnych - 1500 USD i przeciwnie o najlepszej czystości IF ( pierwsza grupa czystości ) tzw. "lupowo czyste" to 9000 USD / karat.

Brylant H 1 karatowe: LUPOWO CZYSTY IF - 7500 USD bardzo bardzo małe inkluzje LUPA X 10 VVS1 - 6800 USD VVS2 - 6600 USD bardzo małe inkluzje LUPA X 10 VS1 - 6300 USD VS2 - 5800 USD inkluzje nie widoczne okiem SI1 - 5000 USD SI2 - 4900 USD SI3 - 4400 USD inkluzje widoczne okiem I1 - 3800 USD I2 - 2200 USD I3 - 1400 USD

Kolor diamentu jest trzecim czynnikiem wpływającym znacznie na cenę największą popularność w brylantach zyskał kolor bieli H, rzadziej spotykane to kamienie bezbarwne - o największej wartości. Kolor H to druga grupa koloru diamentów. Skala kończy się na odcieniach brązowo żółtawych - nie mylić z żółtymi diamentami fantazyjnymi.

Brylant SI1 1 karatowe: BEZBARWNE D - 6000 USD E - 5500 USD F - 5300 USD BIAŁE G - 5100 USD H - 5000 USD I - 4900 USD J - 4800 USD ZABARWIONE K - 3400 USD M - 2700 USD N - 2300 USD

Czwarty czynnik to jakość szlifu. Tutaj ocenia się jakość polerowania przy 150x powiększeniu w celu znalezienia rys ( POLISH GRADE ) oraz symetrię szlifu dla danego kształtu kamienia. Ideą diamentu jest blask początkowo szlify diamentowe były bardzo proste przypominały bryłę. Przez 600 lat dzięki rozwoju tarczy szlifierskiej, aż do użycia sztucznej inteligencji kształt, szlif ewoluował. Wraz z upływem czasu diament nabierał ilości faset od 8 faset ( spiczasty ), 18 ( pojedyncze dobro ), 34 ( podwójne dobro ) przez przełomowy szlif potrójne dobro, które stało się pierwowzorem starego szlifu europejskiego przypominającego wyglądem najpopularniejszy szlif świata brylantowy, który dopiero 100 lat temu wydobył z diamentu pożądany blask, bowiem istotą każdego kamienia jest światło, które trafiając do wnętrza tworzy iskrę, a ta rozpala ogień powodując tak ceniony w biżuterii blask. Zależnie od przeznaczenia, projektu zamierzeń lapidarysty na internetowych giełdach diamentów mogą trwać poszukiwania np. dwóch kamieni do projektu kolczyków o kształcie gruszki czy poduszki jednak jako produkt inwestycyjny warto skoncentrować się na popularnym okrągłym szlifie brylantowym.

Popularne kształty diamentów: Okrągły Princessa Markiza Gruszka Poduszka Serce Owalny Asscher Szmaragdowy Radiant

certyfikat diamenty złoto brylanty biżuteria

Certyfikat diamentów

Jeżeli kupujemy biżuterię z diamentami w sklepie w galerii handlowej zazwyczaj otrzymamy certyfikat autentyczności kamieni wydany przez tą sieć. Niestety na rynku międzynarodowym ten certyfikat jest nic nie wart, a kamień bez certyfikatu wart jest tyle samo co samochód bez dokumentów. Oczywiście na polskim rynku gdzie znana sieć sklepów jest rozpoznawana, ciesząca się zaufaniem klientów to taką biżuterię sprzedamy. Jednak tylko w Polsce - za granica policzą cenę złomu złota danej próby stosownie do wagi dorzucając jakiś niewielki procent za "kamyczki". Bank również nie będzie zainteresowany odkupieniem takiej biżuterii, pozostaniemy na łasce lombardu. Po analizie cen biżuterii w tych sieciach można stwierdzić, że jest nawet 4 krotnie zawyżona! Dlatego w przypadku odsprzedaży doświadczymy szoku kiedy za pierścionek kupiony w galerii handlowej za 5000 zł lokalny polski lombard zrekompensuje nam 1500 zł. Niestety realna wartość takiego pierścionka to 2000 zł zakładając, że kamień jest prawdziwy! Świąteczna gorączka, emocje, brak podstawowej wiedzy to idealny moment do sprzedaży takich produktów, które wyrabiane są często masowo w Indiach, sprzedawane do Polski niewiele drożej od ceny rynkowej złota + 10% za kolorowe kamyczki następnie sprzedawane łatwowiernym klientom cieszącym się z zabezpieczenia w postaci złotego pierścionka z diamentem, a może to indyjskie sieci sklepów? Nie ma to znaczenia jednak długoletnia działalność potwierdza maksymę, że za głupotę się płaci.

Kupując biżuterię z dużą ilością kamieni szlachetnych ciężko oczekiwać, aby na każdy kamień był wydany certyfikat, bowiem przez złotników kupowane są tzw. mixy kamieni lub "oprawy bocznej" np. 30 różnych kamieni od do koloru, to samo dotyczy czystości.

przykład: Opakowanie z certyfikatem GIA zawiera 10 diamentów naturalnych o łącznej masie 2.53 karata. Koloru F-J czystości VS1 - SI3 symetria GOOD - VERY GOOD, Polerowanie EXELENT. Kształt okrągły. Szlif brylantowy. Na podstawie certyfikatu instytutu gemmologicznego złotnik wystawia zaświadczenie o parametrach kamieni.

Pieczątka gemmologa na certyfikacie przy zakupie biżuterii na rynku wtórnym polskim głównie w antykwariatach to również pełnoprawny certyfikat jednak na rynku zagranicznym może nie zostać uznany, zwłaszcza, że na żadnym certyfikacie w przypadku kamienni szlachetnych jak rubiny, szafiry, szmaragdy nie znalazłem informacji o sztucznej modyfikacji kamienia np. podgrzania w celu uzyskania lepszego koloru ( traktowanie ), a jest to istotna cecha decydująca o cenie.

Najpopularniejsze certyfikaty instytutów gemmologicznych to: GIA - USA HRD - Antweripa IGI - Włochy EGL - USA AGS - USA

Złoty środek koszt certyfikacji jest bardzo drogi, dlatego też wielu złotników kupuje diamenty bez certyfikatu wiąże się to jednak z ryzykiem. Kupno takiego kamienia i wysłanie do instytutu w celu wydania certyfikatu jest nieopłacalne z uwagi na bardzo wysoki koszt badania zależnie od kamienia + procent od wartości w przypadku jego uznania w skrócie nieopłacalne. Najlepszym zakupem jest kupienie kamienia giełdzie stosownie do naszych możliwości finansowych z certyfikatem rekomendowanych instytutów, taki kamień możemy wykorzystać do pierścionka np. zaręczynowego dla wnuka przekazując go lokalnemu złotników. Pierścionek z takim certyfikatem będzie bezpieczniejszym i tańszym rozwiązaniem od zakupu gotowego w galerii handlowej

diamenty kolor czystość szlif kształt

oznaczenia CT - karat, jednostka sto punktowa pozwalająca na szybkie określenie masy kamienia. 25 punktów to - 0,25 ct. 3 x 100 punktów to kamień o masie 3 karatów. Przy czym 1 karat to 0,2 gramy, 5 karatów to 1 gram.