ZDROWIE I URODA

Jak pić yerba mate? Wszystko co musisz o niej wiedzieć

Yerba mate to inaczej napój z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Absolutnie nie jest to rodzaj herbaty, chociaż nazwa może być trochę myląca. W ostatnich latach napar ten zyskał w Polsce sporą popularność (może to efekt południowoamerykańskich seriali, które ciągle królują w naszym kraju, a gdzie co odcinek widzimy kogoś z charakterystycznym kubeczkiem, do którego dolewa wrzątku?) i co chwilę możemy natknąć się na sklepy oferujące różnego rodzaju mieszanki do zaparzania oraz niezbędne akcesoria. Sprawdźmy więc pokrótce jakie działanie ma yerba mate i jak należy ją pić, aby była jak najbardziej wartościowa.  

Rodzaje yerba mate

Yerba mate, zwane też po prostu mate, występuje w wielu różnych odmianach. Najczęściej spotykane to: 

  • Con palo w mieszance znajdziemy liście yerba wraz z gałązkami 
  • Sin palo mieszanka składa się wyłącznie z listków, wbrew pozorom ma wtedy bardziej gorzki posmak, ponieważ gałązki stanowią raczej wypełniacz zmniejszający moc naparu
  • Ostada – liście i gałązki służące do jej wytworzenia zostały wcześniej upieczone, co łagodzi smak mieszanki
  • Barbacua mieszanka została wysuszona lub uprażona przy użyciu dymu drzewnego, nie jest to jednak polecany sposób z uwagi na szkodliwość zdrowotną niektórych związków znajdujących się w dymie drzewnym

Od czego zacząć?

Na początek warto wybrać delikatniejsze odmiany, takie jak mate green czy taragui, a najlepiej zdecydować się na wersję smakową, gdzie gorycz mate została przełamana owocami czy kwiatami. Dzięki temu będziemy mieli okazję przyzwyczaić się do niepowtarzalnego smaku tego naparu, który nie od razu musi przypaść wszystkim do gustu. Nie ma co jednak zrażać się na samym początku, szczególnie jeżeli przy okazji zakupu mieszkanki zaopatrzyliśmy się w cały zestaw startowy do jej zaparzania. Warto wtedy trochę poeksperymentować. 

Z czego powinien składać się zestaw startowy do parzenia mate?

Przede wszystkim z naczynia do zaparzania (i jednocześnie picia), zwanego po prostu mate lub guampe. Napar pijemy przez metalową słomkę (bombilla), która posiada na końcu sitko zapobiegające przedostawaniu się suszu. W zasadzie jest to absolutne minimum, ale często możemy spotkać się ze specjalną łyżką do nasypywania yerby, czajniczkiem, w którym wrzątek ma osiągnąć wymaganą temperaturę, szczoteczką do czyszczenia naczynia do zaparzania czy termometrem, aby yerba zalewana była wodą w dobrej temperaturze. 

Susz wsypujemy do ¾ pojemności naczynia i zalewamy wodą, tak aby cała wsiąkła w mieszankę. Potem dopiero nalewamy kolejną porcję wody i spokojnie delektujemy się naparem. Susz możemy zalewać wodą tak długo, aż całkowicie nie straci smaku. Można również kolejnego dnia zalać go zupełnie zimną wodą i pić na zimno, tzw. Terere. 

Zalety picia yerba mate

Jeżeli już zdołasz przyzwyczaić się do gorzkiego smaku naparu możesz zacząć cieszyć się jego zdrowotnymi właściwościami. Mate może zastąpić kawę, ponieważ ma działanie pobudzające organizm, ale jednocześnie też sprzyja regulowaniu ciśnienia krwi i nie wypłukuje z organizmu witamin czy magnezu. Dodatkowo oczyszcza organizm, zmniejsza napięcie i negatywne skutki stresu, może też wspomagać odchudzanie. Oprócz kofeiny zawiera też teobrominę, witaminy i minerały. Jej picie odradzane jest tylko osobom z chorobą wrzodową żołądka oraz kobietom w ciąży, co ma oczywiście związek z dość sporą zawartością kofeiny. 

0 Komentarze
Tagi: ,
Dbamy o Twoją prywatność. Pamiętaj, że pisząc komentarz pozostawiasz swoje dane osobowe. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych, które przekazujesz podczas pozostawiania komentarza, znajdziesz w polityce prywatności.

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką.*