SPORT

Krav maga – sztuka samoobrony

W dzisiejszych czasach niebezpieczne jest chodzenie samemu po ulicy, wracanie po ciemku do domu, samotna wycieczka przez las czy nawet jazda samochodem – ktoś może przecież specjalnie zmusić nas do zatrzymania się na drodze. Aby czuć się pewnie i bezpiecznie warto zapoznać się ze skutecznymi sposobami samoobrony. Jednym z nich jest z pewnością krav maga.

Dlaczego Krav maga?

Krav maga jest bardzo skutecznym systemem samoobrony, ćwiczenia przeznaczone są zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Sytuacje, które przedstawiane są na zajęciach są bardzo realistyczne, dzięki czemu łatwo przenieść lekcje w realne życie, jeżeli zajdzie taka potrzeba. A przecież na tym właśnie powinna polegać skuteczna nauka samoobrony.

Krav maga stanowi połączenie wszystkich najskuteczniejszych technik walki i przede wszystkim samoobrony, które zaczerpnięte zostały z różnych dyscyplin – od boksu i judo po muay thai i jiu jitsu. Może zainspirować nas do rozpoczęcia ćwiczeń również w innym sporcie.

Poza wszystkim są to ćwiczenia fizyczne, a więc możemy dzięki nim zrzucić kilka kilogramów, wymodelować sylwetkę, nabrać ogólnej sprawności. Co najważniejsze, trenować krav magę może każdy, bez wcześniejszego przygotowania.

Podstawowe zasady Krav magi

Zasady Krav maga są cztery:

1. Unikaj niebezpiecznych miejsc i sytuacji.
2. Gdy znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji jak najszybciej się oddal.
3. Użyj przedmiotów, które masz pod ręką do obrony, tzw. broń improwizowana.
4. Walcz! Użyj swojego ciała do obrony, w sposób maksymalny.

Oznacza to, że tak naprawdę do walki przystępujemy dopiero w razie konieczności. Samoobrona zakłada bowiem, że tak naprawdę staramy się unikać konieczności walki i nie prowokujemy z rozmysłem sytuacji, które mogą zakończyć się użyciem siły. Czasami jednak walka jest koniecznością i wtedy należy w pełni wykorzystać wszelkie umiejętności, a także przedmioty, które mogą nam pomóc w pokonaniu przeciwnika.

Wyjątkiem jest tutaj militarna odmiana krav magi, gdzie celem nie jest samoobrona, ale również pozbawienie życia oponenta. Wykorzystuje się tam też nie tylko przydatne przedmioty czy broń odebraną przeciwnikowi, ale również, a właściwie przede wszystkim tą broń, którą od początku dysponujemy. Taki rodzaj krav magi ćwiczony jest wyłącznie w szkoleniach wojskowych i policyjnych.

Krav maga to system stworzony w Czechosłowacji i doskonalony w Izraelu, z którym najczęściej jest kojarzony. Chyba każdy o niej słyszał, ale niewielu miało okazję rozpocząć ćwiczenia. Z pewnością warto poznać bliżej tę sztukę samoobrony.

0 Komentarze
Dbamy o Twoją prywatność. Pamiętaj, że pisząc komentarz pozostawiasz swoje dane osobowe. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych, które przekazujesz podczas pozostawiania komentarza, znajdziesz w polityce prywatności.

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką.*