MOTORYZACJA

Felgi aluminiowe – wady i zalety

Samochody jeżdżące po polskich drogach to głównie samochody pochodzące z drugiej ręki, zwykle są to pojazdy pochodzące z importu zagranicznego. Od samochodów średniej klasy przez samochody sportowe po samochody marek premium. Właścicieli samochodów łączy jeden wspólny mianownik. Wszyscy chcemy posiadać auta, które wizualnie prezentują się jak najlepiej.

W niedalekiej przeszłości często mogliśmy spotkać potworki nazywane mianem „wiejskiego tuningu”. Niedbale przyklejona folia przyciemniająca szyby, obniżone zawieszenie, wątpliwej jakości tuning audio. Na szczęście poczucie estetyki polskich kierowców ewoluowało i na drogach spotykamy głównie auta, które najzwyczajniej w świecie są po prostu zadbane.

Na ten moment najczęstszym zabiegiem, który ma odzwierciedlenie w wyglądzie naszych pojazdów, jest wymiana standardowych felg stalowych na felgi aluminiowe. Zabieg ten nie wymaga specjalistycznej wiedzy i rzadko kiedy przynosi mało estetyczny skutek.

Zalety felg aluminiowych:

Efekt wizualny – wygląd to na pewno jeden z największych plusów felg aluminiowych. Do wyboru mamy wiele różnych modeli – od felg o charakterze sportowym po bardziej eleganckie, klasyczne rozwiązania. Jedynym czynnikiem, który ogranicza nas w tej kwestii są finanse oraz ewentualnie dostępność poszczególnych modeli.

Lepsze chłodzenie hamulców – konstrukcja felg aluminiowych ma odzwierciedlenie w lepszym chłodzeniu hamulców. Konstrukcja jest bardziej otwarta/ażurowa dzięki czemu ułatwiony jest przepływ powietrza. Ponadto aluminium świetnie odprowadza ciepło. Lepsze chłodzenie hamulców ma bezpośrednie przełożenie na nasze bezpieczeństwo.

Komfort jazdy – felgi aluminiowe zazwyczaj stosowane są w zestawieniu z oponami o niższym profilu. Ma to widoczne przełożenie na poprawę prowadzenia samochodu.

Wady felg aluminiowych:

Ciężka naprawa – ewentualne uszkodzenia są bardzo widoczne, a ich naprawa jest trudna (praktycznie niemożliwa do przeprowadzenia we własnym zakresie) oraz stosunkowo kosztowna.

Odpowiednia pielęgnacja – felgi aluminiowe są odporne na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne. Mitem jest, że felgi te nie powinny być używane zimą. Natomiast na uwadze trzeba mieć fakt, że wymagają od nas specjalnej pielęgnacji, żeby cieszyły nas swoim wyglądem przez jak najdłuższy czas.

Cena – niestety, nie warto kupować felg aluminiowych z najniższej półki cenowej. Będą one znacząco odbiegać swoimi właściwościami od felg marek premium. Natomiast felgi uznanych marek najczęściej są stosunkowo drogie. Ponadto ciężko kupić używane felgi aluminiowe w dobrym stanie.

A Wy co wybieracie w swoich samochodach? Stawiacie na wygląd czy na komfort? A może wszystko zostało tak jak przy zakupie samochodu?

0 Komentarze
Dbamy o Twoją prywatność. Pamiętaj, że pisząc komentarz pozostawiasz swoje dane osobowe. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych, które przekazujesz podczas pozostawiania komentarza, znajdziesz w polityce prywatności.

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką.*