MOTORYZACJA

Jak przygotować samochód do długiej podróży?

Wybierając się w dłuższą trasę naszym samochodem, musimy pamiętać o sprawdzeniu jego stanu technicznego. Nie ma chyba nic bardziej stresującego w podróży niż samochód, który odmawia posłuszeństwa w jej trakcie. W zupełności wystarczającym będzie wykonanie przeglądu we własnym zakresie. Nie poniesiemy przy tym dodatkowych kosztów, jednakże musimy być przy tym bardzo skrupulatni. Zależy nam przecież na bezpieczeństwie naszym oraz naszych pasażerów, ale również innych użytkowników dróg, po których będziemy się poruszać.

Poniżej przedstawiamy krótką checklist’ę, która pomoże w wykonaniu samodzielnego przeglądu:

Sprawdź poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych

Sprawdzamy po kolei poziom oleju silnikowego, poziom płynu chłodniczego oraz hamulcowego. Jeżeli nasz samochód wyposażony jest w hydrauliczne układ wspomagania kierownicy, nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu również tego płynu.

Przy okazji warto również sprawdzić wizualny stan komory silnika oraz podwozia, w celu zlokalizowania ewentualnych świeżych wycieków płynów eksploatacyjnych.

Ciśnienie w oponach

Co do zasady sprawa wydaje się dość prosta. Ponadto wiele nowych samochodów wyposażonych jest w czujniki ciśnienia powietrza w oponach. Mimo to przed podróżą warto poświęcić temu elementowi krótką chwilę. Nie można również zapomnieć o sprawdzeniu koła zapasowego.

Stan hamulców

Jeżeli na co dzień jeździmy głównie w mieście, poruszamy się głównie z niewielkimi prędkościami. W trasie będziemy podróżować ze znacznie wyższą prędkością. Warto przed wyjazdem pojechać za miasto i przeprowadzić kilka testów hamowania. Dowiemy się dzięki temu czy układ hamowania zachowuje się prawidłowo.

Oświetlenie samochodu

Do sprawdzenia wszystkich punktów świetlnych potrzebna będzie pomoc drugiej osoby. Sprawdzamy po kolei działanie wszystkich żarówek. Światła pozycyjne, drogowe, wszystkie kierunkowskazy. Sprawdzamy również światła stop, światło wsteczne oraz działanie świateł przeciwmgielnych. Nie możemy zapomnieć o żadnej żarówce.

Wyposażenie samochodu

Jak wiadomo w trasie może spotkać nas wiele niecodziennych sytuacji. Przed wyjazdem warto sprawdzić wyposażenie samochodu. W aucie nie może zabraknąć elementów takich jak gaśnica, apteczka czy trójkąt ostrzegawczy. Bardzo ważnym elementem wyposażenia jest również kamizelka odblaskowa. Jeżeli na wyposażeniu naszego samochodu nie przewidziano koła zapasowego, warto zabrać ze sobą zestaw naprawczy. W podróży może się przydać również komplet zapasowych żarówek.

Wykonanie takiego przeglądu wymaga od nas poświęcenia czasu oraz posiadania podstawowej wiedzy z zakresu mechaniki samochodowej. Jednakże z pewnością jest to czynność, której nie powinniśmy pominąć przed długą trasą. Jeżeli nie czujemy się na siłach – warto skorzystać z usług lokalnej stacji kontroli pojazdów lub udać się do naszego mechanika.

Jakie jest wasze zdanie w tym temacie? Uważacie, że wykonanie takiego przeglądu jest niezbędne? Czy traktujecie kwestie bezpieczeństwa w podróży po macoszemu?

0 Komentarze
Dbamy o Twoją prywatność. Pamiętaj, że pisząc komentarz pozostawiasz swoje dane osobowe. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych, które przekazujesz podczas pozostawiania komentarza, znajdziesz w polityce prywatności.

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką.*