SPORT

Snooker powszechnie uważany jest za sport drogi i mało dostępny, a przede wszystkim po prostu nudny. Nie dajcie się jednak zwieść plotkom i pozorom. Wystarczy, że przypadkiem obejrzycie jeden mecz w tv, liźniecie trochę zasad i nawet nie wiecie kiedy staniecie się fanami tego sportu. Od tego już tylko krok do chęci spróbowania gry na żywo. Tutaj największym problemem może okazać się słaba dostępność stołów do snookera, ponieważ zwykle przegrywa on z bardziej popularnym bilardem.

Zasady gry

Zasady gry w snookera nie są bardziej czy mniej skomplikowane niż w każdym innym sporcie. Nawet piłka nożna, na której przecież każdy z nas doskonale się zna, posiada zbiór przepisów, wystarczający na grubą książkę. O mitycznym spalonym nie będę nawet wspominać.

Wracając do snookera, naszym celem jest takie uderzanie bil (za pomocą kija i poprzez białą bilę) aby wpadały do kieszeni w określonej kolejności, czyli na zmianę czerwona (1) i kolorowa bila. Kolorowe bile to żółta (2), zielona (3), brązowa (4), niebieska (5), różowa (6) i czarna (7). W nawiasach podana została wartość punktowa dla każdej bili. Po wbiciu wszystkich czerwonych, wbijamy dodatkowo kolorowe w podanej kolejności. Oczywiście każdy nasz błąd to punkty dla przeciwnika i to on podchodzi wtedy do stołu.

Maksymalnie do zdobycia jest 147 punktów – w przypadku kiedy po każdym wbiciu czerwonej bili uda nam się dodatkowo wbić czarną, a na koniec wszystkie kolorowe również zostaną umieszczone w kieszeniach. Gra nie jest łatwa, ponieważ stół do snookera jest dużo większych rozmiarów niż najczęściej spotykane przez nas stoły bilardowe, a trafienia wymagają precyzji i dobrego oka.

Sama nazwa snooker oznacza sytuację, w której zawodnik przy stole nie ma możliwości celowania bezpośrednio w bilę, którą powinien teraz zagrywać (czerwona lub określony kolor) i musi na przykład odbić najpierw białą bilę od bandy. Jeżeli nie uda mu się trafić w odpowiednią bilę punkty zyskuje przeciwnik.

Ubiór podczas zawodów

Jednym z elementów, dzięki którym sport ten wydaje nam się bardzo elegancki jest oczywiście ubiór zawodników. Zawsze można zobaczyć ich w eleganckiej koszuli, kamizelce i spodniach. Do tego oczywiście nienagannie wypastowane buty, na które zawsze zwracana jest uwaga, ponieważ jedna z zasad mówi, że podczas uderzenia bili co najmniej jedna stopa zawodnika musi mieć kontakt z podłogą.

Stroje zawsze mają stonowane kolory, królują czernie, szarości i biel. Do tego krawaty lub muszki. Na najważniejszych zawodach, czyli Mistrzostwach Świata, obowiązkowo jest założenie krawata podczas meczu porannego lub popołudniowego i muszki na spotkania rozgrywane wieczorem.

Z pewnością nie można odmówić snookerowi niezwykłej atmosfery. Jeżeli już wsiąknięcie w ten sport to z pewnością będziecie koniecznie chcieli wybrać się na prawdziwy mecz na żywo i sprawdzić na własne oczy czy jest to sport dla prawdziwych dżentelmenów.

0 Komentarze
Tagi: ,
Dbamy o Twoją prywatność. Pamiętaj, że pisząc komentarz pozostawiasz swoje dane osobowe. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych, które przekazujesz podczas pozostawiania komentarza, znajdziesz w polityce prywatności.

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką.*