SPORT

Crossfit można ćwiczyć już w każdym mieście. Crossfit uprawiają celebryci i gwiazdy instagrama. O co chodzi w tych zajęciach i dlaczego odniosły taki sukces? Czy każdy z nas ma szansę stać się maniakiem crossfitu?

Dla kogo jest crossfit i skąd się wziął?

Nie przejmuj się tym, że od przechwalających się znajomych usłyszysz, że crossfit to ćwiczenia dla żołnierzy, marines i policjantów – samych prawdziwych twardzieli. Jest to oczywiście prawda, a program ćwiczeń stworzył Amerykanin Greg Glassman, z myślą o trenowaniu kalifornijskich policjantów. Ćwiczenia miały powodować kompletne wymęczenie organizmu i nadal taki jest właśnie ich główny cel.

Nie ma jednak powodu do obaw – można spokojnie przystosować je do każdej osoby, kondycji i ogólnej sprawności, niezależnie od wieku i wcześniejszych doświadczeń sportowych. Zajęcia mają poprawić dziesięć najważniejszych zdolności siłowych u człowieka, poprawić wydolność oddechową i krążeniową, a przede wszystkim zwiększyć naszą siłę, szybkość i sprawność. Crossfit to też forma samodoskonalenia się, wyniki porównujesz przede wszystkim do swoich własnych, a nie do kolegów z sali.

Przykładowe ćwiczenia

Zaczynamy jak zawsze od rozgrzewki i rozciągania ciała. W trakcie godzinnych zajęć na ćwiczenia stricte crossfitowe poświęca się około 20 minut. A jakie to są ćwiczenia? Można robić pompki, brzuszki, przysiady (i to raczej po 100 powtórzeń), biegać, skakać na skakance, podnosić ciężary. Z mniej standardowych aktywności znajdziemy tu też przeciąganie liny, podciąganie na drążku, przenoszenie ciężkich worów albo przewalenie opon. Nuda nikomu nie grozi. Ważne, aby nie przetrenować się na samym początku, ale jednocześnie za każdym razem dawać z siebie wszystko, do ostatniej kropli potu i w miarę poprawy kondycji zwiększać obciążenie.

Crossfit polecany jest dla osób chcących poprawić sprawność, wymodelować sylwetkę, polepszyć wyniki w innych dyscyplinach albo nudzą się już na zwykłych zajęciach fitnessu. Jeżeli nie jesteś pewien czy crossfit to sport dla Ciebie zawsze możesz skorzystać z oferty zajęć otwartych w klubie fitness.

1 Komentarze
Tagi: ,

Komentarze 1

  1. Daria
    9 kwietnia 2018 at 4:38 pm

    Nigdy nie robiłam crossfitu, ale z chęcią bym spróbowała. 🙂

    http://justdaaria.blogspot.com/

Dbamy o Twoją prywatność. Pamiętaj, że pisząc komentarz pozostawiasz swoje dane osobowe. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych, które przekazujesz podczas pozostawiania komentarza, znajdziesz w polityce prywatności.

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką.*