LIFESTYLE

Jak usmażyć idealny bekon?

Prawdziwe amerykańskie śniadanie to coś na co każdy mężczyzna, nawet ten dbający o formę, ma ochotę od czasu do czasu. Nieodzownym elementem jest tutaj bekon, ale nie byle jaki. To musi być idealnie usmażony bekon. Jedyny w swoim rodzaju, chrupiący, a jednocześnie delikatny. Taki jaki widzimy w amerykańskich filmach, gdzie z ekranu wprost dociera do nas jego zapach. Poznaj kilka sprawdzonych zasad, których przestrzegania na pewno nie pożałujesz.  

Od czego zacząć?

Po pierwsze boczek zawsze kładziemy na mocno rozgrzaną patelnię, tak żeby nawet po jego ułożeniu (a wyciągamy go przecież z lodówki) temperatura patelni pozostała bardzo wysoka. Warto poświęcić kilka chwil dłużej na dobre rozgrzanie patelni. Dobrze jest użyć patelni z grubszym dnem, idealna byłaby patelnia grillowa, ale nie jest ona niezbędna.

Kolejne kroki

Po drugie plastry boczku zawsze dajemy na suchą patelnię. Boczek sam w sobie ma już odpowiednio dużo tłuszczu. Nie jest to żaden fit przykaz, po prostu dzięki smażeniu bez dodatkowego tłuszczu boczek będzie właśnie bardziej chrupiący. Staramy się układać równo i zachować między nimi odstępy.

Jakość to podstawa

Trzecia ważna sprawa to sam boczek. Jeżeli chcesz by wyglądał jak z amerykańskiego snu to kup najlepiej już pocięty w plastry, ale niezbyt cienkie. Pamiętaj też, żeby mięso było dobrej jakości, najlepiej od lokalnego rzeźnika, inaczej nigdy nie uzyskasz tego niepowtarzalnego aromatu, który rozchodzi się po całej kuchni i drażni nosy wszystkich domowników.

Przed podaniem bekonu

Plastry bekonu smażymy kilka minut, w międzyczasie możemy je obracać. Niestety dość mocno kurczą się na patelni, o czym lepiej pamiętać przygotowując swoja porcję. Po usmażeniu przekładamy je na talerz, możemy też wcześniej odsączyć je na papierowym ręczniku, aby tłuszcz, który się wytopił nie wsiąkał w nie, ponieważ będą wtedy tracić chrupkość.

Podajemy wg uznania, tradycyjnie najlepiej z grzankami z pieczywa tostowego, jajecznicą lub sadzonym jajkiem, w wersji nowoczesnej również z awokado. Do tego kawa prostu z ekspresu i rozpoczynanie nowego dnia nabiera całkiem innego wymiaru.

 

0 Komentarze
Dbamy o Twoją prywatność. Pamiętaj, że pisząc komentarz pozostawiasz swoje dane osobowe. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych osobowych, które przekazujesz podczas pozostawiania komentarza, znajdziesz w polityce prywatności.

Zostaw komentarz

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką.*